18.2 C
Lutsk
Середа, 19 Червень, 2024
Основи православ'я

Чому в певні дні на богослужіннях читається одне зачало Святого Письма, а в інші – два і навіть три?

Це пов’язано з тим, що богослужіння в Православній Церкві становить єдине гармонійне ціле, що складається з декількох частин. Умовно кажучи, їх можна назвати богослужбовими колами: добове богослужбове коло, седмичне, річне. Крім того, є ще богослужіння Тріоді Пісної (седмиці Великого посту і кількох тижнів, що передують йому) і Тріоді Квітної (період від Великодня до Дня Святої Трійці і Тижня Всіх святих).

Частиною цих богослужбових кіл є читання Святого Письма. У даній статті ми з Божою поміччю поговоримо саме про новозавітні читання зачал (частин, в перекладі на українську з церковнослов’янської) Апостола і Євангелія.

Кожен день читається рядове читання дня – певні апостольські і євангельські зачала, що йдуть одне за одним. Таким чином, за церковний рік прочитується поспіль весь Апостол і все Євангеліє. Це незмінне читання дня. Його можна порівняти зі сходом і заходом сонця, зміною дня і ночі. Це щось непорушне. Все Святе Письмо Нового Завіту (за винятком Апокаліпсису) прочитується за рік. І так рік за роком, століття за століттям, тисячоліття за тисячоліттям Церква продовжує жити і насичувати світ цілющим словом Святого Письма.

Тепер про друге читання. Є ще церковний календар, куди входять дні пам’яті святих. Багатьом з них, особливо тим, кому встановлені полієлейні служби і всенічні бдіння, встановлені читання певних апостольських і євангельських зачал. В такому випадку вони читаються після вищезазначених читань дня. Наприклад, в цей рік день пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла збігся з недільним днем. Тому на Літургії читались дві пари зачал Нового Завіту: перша – недільного дня (ця служба головніша, ніж служба апостолам), потім святим апостолам Петру і Павлу.

Читання двох пар апостольських і євангельських зачал – явище досить поширене в практиці Церкви. Набагато рідше буває три пари. Рідше, але буває. Наприклад, 7 липня православні християни святкують Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Заради цього великого свята, якому належить всенічне бдіння з літією, читання дня опускається і переноситься на попередній день – 6 липня. Таким чином, 6 липня (цього року був понеділок) на Літургії читалося спочатку читання дня понеділка, потім читання дня вівторка. Але також в цей день належить звершувати полієлейну служба Володимирській іконі Божої Матері. Тому після двох читань дня читалися ще апостольське і євангельське зачала, присвячені Пресвятій Богородиці. Таким чином, це три зачала.

Хтось, можливо, скаже, що у вас, православних, все складно і заплутано. Але це не так. Повірте мені, як священикові. Чим більше ти проникаєш в чудовий світ літургіки, православного богослужіння, тим більше дивуєшся надзвичайній його красі і стрункості. Воно не здається хаосом, навпаки, відчувається цілим Всесвітом, що складається з Церкви Небесної і Церкви Земної і яка починається біля Престолу Божого. Наше богослужіння саме і є проникненням в Небо, єднання з духовним світом, яким є Церква, де Ангели і люди, живі і померлі, спільно славословлять Бога, Який перебуває серед нас.

Ієрей Андрій Чиженко

Джерело 

Вас може зацікавити

10 ЦИТАТ СВЯТИХ ОТЦІВ ПРО ЛЮБОВ

Редактор Головний

Що таке епітимія?

Редактор Головний

Бог прощає будь-який гріх, якщо ми щиро каємося, – Предстоятель

Редактор Головний