9.6 C
Lutsk
П’ятниця, 29 Березень, 2024
Всі новини Основи православ'я

Чому у Великий піст храмах читають покаянний канон Андрія Критського

Розпочався Великий піст. У перші чотири дні у православних храмах звершується читання Великого покаянного канону Андрія Критського.

Покаянний канон преподобного Андрія Критського читається Церквою у Великий піст двічі: частинами на великому повечір’ї понеділка, вівторка, середи та четверга першої седмиці та повністю на утрені четверга п’ятої седмиці. У каноні міститься 250 пісень (тропарів). Кожен тропар завершується псаломським приспівом: «Помилуй мя, Боже, помилуй мя».

Цей богослужбовий твір налаштовує душу християнина до визнання своєї гріховності. Текст канону пронизаний почуттям каяття за гріхи й охоплює події всього Старого завіту: від гріхопадіння Адама і Єви до земного життя Ісуса Христа. Показуючи чесноти та подвиги святих, преподобний Андрій не забуває і про злі й жорстокі справи, спонукаючи нас наслідувати добрим й відвертатися злих.

Творець Великого канону, преподобний Андрій, архієпископ Критський. Він народився у місті Дамаску близько 660 року у сім’ї благочестивих християн. З народження Андрія вважали німим, але після досягнення семирічного віку, після того, як він причастився Святих Таїн, у нього з’явився голос. Бажаючи послужити Богу, святий у 13 років пішов для подвижницького життя в Єрусалимському обитель Сави Освяченого.

Прославившись тут своїм розумом й строгим життям він був взятий в Єрусалимську Патріархію на посаду писаря. У 679 році він подорожував як місцеблюститель патріаршого престолу в Константинополь на 6-й Вселенський Собор. Незабаром після собору він був посвячений дияконом великої Софійської церкви і виконував обов’язок “кормителя сиріт”. За часів імператора Юстиніана II св. Андрій був висвячений в архієпископа Критського. Помер він на острові Лесбос, до кінця покладаючи свое життя на служіння Церкві та Богу.

Великий покаянний канон написаний прп.Андрієм Критським не раніше 713 року. Частина дослідників вважає, що цей твір виник внаслідок покаяння за участь архієпископа Андрія в лжесоборі 712 року. В оригіналі канон Андрія Критського був написаний на грецькій мові, пізніше його перевели на церковнослов’янську мову, саме в такому вигляді ми чуємо його у храмі.

Свята Церква у перші дні Великого посту пропонує нам ці піснеспіви через те, що піст – це час покаяння й очищення. Канон преподобного Андрія спрямований до того, щоб пробудити людську душу від гріховного сну, розкрити перед нею згубність гріховного стану, призвати до самоосуду й каяття, до відрази від гріхів і до виправлення життя. За словами Андрія Критського, у нас єдина можливість повернутися в рай і знову з’єднатися з Богом – це покаяння.

Джерело 

Вас може зацікавити

Заповіді Божі – умови повноцінного й щасливого життя

Редактор Головний

13 грудня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Напередодні Неділі 6-ї після Пасхи Архіпастир очолив всенічне бдіння у кафедральному соборі. ФОТО

Редактор Головний