13.3 C
Lutsk
Середа, 17 Квітень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

Чому на православному хресті коса поперечна?

«Чому православний хрест має нахилену перекладину? Звідки вона взялася? Що означає?» – ці питання нерідко ставлять собі християни незалежно від часу перебування в Церкві. Тому, щоб розставити всі крапки над «і», давайте розберемося, що до чого.

Загальні зауваження

Існує досить велика кількість варіацій зовнішнього вигляду Хреста, і всі вони мають свою історію походження і своє смислове наповнення. В даному випадку найчастіше люди ставлять питання: чому на православному Хресті внизу коса поперечина? Дійсно, в східно-християнській традиції найпоширенішим є восьмикінечний Хрест. І якщо щодо двох верхніх перекладин нам все зрозуміло, то щодо нижньої (косої) є ряд розбіжностей. Точніше, їх і розбіжностями особливо не назвеш (за винятком відверто окультних), просто трохи різниться тлумачення символіки. Як правило, хто де щось почув, те і прийняв. Однак в даному випадку у нас є можливість спертися не просто на думку, а на авторитетні джерела.

Отже, можна виділити три основних значення нижньої поперечини восьмиконечного Хреста:

1. Історичне;
2. Сотеріологічне;
3. Жертовне.

Розглянемо кожне з них.

Історичне значення

Вже у таких ранніх отців Церкви і церковних письменників, як свт. Іриней Ліонський, мч. Іустин Філософ і Тертуліан, можна зустріти опис восьмиконечного Хреста як найбільш історично достовірного. Слідом за ними і свт. Димитрій Ростовський в своєму викривальному «Розшуку» стверджує, що нижня коса поперечина вказує на дощечку, яку прибивали під ногами розіп’ятої людини в якості опори. З одного боку, вона допомагала трохи впертися ногами, щоб розп’ятий, повиснувши на руках, не задихнувся. З іншого боку, її робили нахиленою, щоб опора була неповноцінною і муки розтягувалися в часі.

Сотеріологічне значення

У тропарях дев’ятого часу, які можуть читатися в разі відсутності кондака свята або святого, розкривається символічний сенс порушеного питання. Тут акцентується увага на тому, як зорієнтована коса поперечина. Верхня її частина вказує на розбійника, розп’ятого праворуч від Христа, нижня – відповідно, на ліву сторону. Тут варто уточнити, куди саме нижня перекладина нахилена: орієнтація нахилу робиться не щодо спостерігача, що стоїть обличчям до Спасителя, а щодо Самого Спасителя. Тропар нам говорить, що Хрест між двома розбійниками виявився вагами правосуддя, де одного злочинця тяжкість хули захоплювала в вічні муки, а інший – через богопізнання – знаходив полегшень від своїх гріхів.

Можна сказати, що в розбійників ми бачимо як би долю всього людства. Це нагадування нам про те, що через прийняття Христа люди знаходять порятунок, а через Його відкидання – смерть.

Жертовне значення

Дане розуміння за змістом пов’язане з попереднім. Для початку тут потрібно звернутися до Старого Завіту. У Другій книзі Параліпоменон ми зустрічаємо опис устрою Єрусалимського храму царем Соломоном. Престол був зроблений зі слонової кістки і обкладений золотом, до нього вели шість ступенів, які закінчувалися також золотим підніжжям (2 Пар. 9: 17-18). Саме на цьому підніжжі стояли священики, коли приносили жертви.

Ні для кого не секрет, що багато старозавітних смисли не просто були перенесені, а знайшли своє розкриття з втіленням Сина Божого. Христа ми вшановуємо і Первосвящеником, і Агнцем, принесеним в жертву за гріхи світу. Тому підніжжя Хреста – це підніжжя новозавітного жертовника. Нижня поперечина – символ, який вказує на священницьку гідність Спасителя, Який добровільно приніс Себе в жертву за чужі злочини.

З огляду на все сказане, сподіваюся, що тепер прикладатися до ніг Спасителя ми будемо ще з більшим благоговінням і розумінням значення Його Спасительного подвигу.

Протоієрей Володимир Долгих

Вас може зацікавити

Як відрізнити живу душу від мертвої?

Редактор Головний

5 березня 2024 року – календар з повчанням

Редактор Головний

12 липня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний