26.7 C
Lutsk
Четвер, 18 Липень, 2024
Всі новини Публікації

Чудотворець в пастушій шапочці: Історія дива святого Спиридона Триміфунтського

Навіть не знаю, з чого краще почати. Мабуть, з самого початку. Був грудень. Але не такий, святково-пряниковий, з вогниками вітрин і гірлянд, «Джингл Белз» з кожного динаміка і ніжно пурхаючими сніжинками.

Навпаки, йшов холодний дощ з домішкою гострих льодинок, під ногами бридко чвакала каша з снігу, що розтанув, води і солі, а світло проїжджаючих автомобілів било в очі, майже повністю засліплюючи і обеззброюючи. До Різдва залишалося трохи більше трьох тижнів, але святкового настрою не було від слова зовсім: тільки нудьга і смуток, що межує з відчаєм.

Я поверталася додому і настрій мій був до пари мерзенній погоді. Сльози застилали очі, в носі дерло (чи то грип підбирався, чи то ще щось), ноги в замшевих черевиках повністю промокли, а не зрозуміло звідки з’явилася Тойота облила мене, коли я вискочила з тролейбуса, багнюкою з голови до ніг. Думаю, ви приблизно уявляєте мій стан.

Зізнатися, причиною такого настрою була не тільки раптово зіпсована погода і зовнішній вигляд – вже тривалий час я безуспішно шукала роботу. Не допомагали ні відмінні рекомендації, ні пристойний послужний список, нічого – ось уже протягом трьох місяців ситуація схожа на замкнуте коло.

Ні, я не сиділа, склавши руки – були деякі розробки і на хліб нам вистачало. Але останнім часом картину ускладнила хвороба мами, витягнувши майже всі заощадження, довгострокове відрядження чоловіка і несподівана примха господині квартири, яку ми на той момент орендували, у вигляді підвищення квартплати.

Ось уже років п’ять ми знімали квартиру, і до цього моменту непогано зводили дебети-кредити. Але в останні півроку неприємності сипалися на нас, як із розв’язаного мішка.

Тут треба сказати, що власного житла у нас не було і найближчим часом не передбачалося. Ми, звичайно, накопичили деяку суму на його придбання, але вона лежала на депозиті та наявних коштів було поки мізерно мало, зважаючи на нелюдські високі ціни на нерухомість у нашому місті. Ось уже років п’ять ми знімали квартиру, і до цього моменту непогано зводили дебети-кредити. Але в останні півроку неприємності сипалися на нас, як із розв’язаного мішка.

Перед від’їздом чоловіка відбулася сімейна рада. Дочка бачила вже десятий сон, а ми все сиділи на кухні, вирішуючи, як бути далі. Міняти улюблену двушку в прекрасному районі з відмінною транспортною розв’язкою і в п’яти хвилинах ходи від школи було б нерозумним, тому вирішили тугіше затягнути пояси, поки все не налагодиться. А це саме «все» налагоджуватися чомусь не поспішало, і я відчайдушно бігала по співбесідах. Все було не те і не так.

Останньою краплею стала ситуація в книжковому магазині, коли наша взагалі-то зовсім непримхлива дівчинка, подивившись на розкішне видання творів Всеволода Нестайка, гірко зітхнула і, стиснувши мою руку, тихенько шепнула: «Мама, я все розумію, ми таке не можемо собі дозволити». Тут-то мене і накрило.

Огидне, скажу я вам, почуття, – власне безсилля. Але ж колись в дитинстві, що проходило, до слова, в тих самих 90-тих, коли мої батьки не могли дозволити собі порадувати мене чимось дуже бажаним через піврічні затримки зарплати, я думала: ось виросту, і мої діти матимуть все. І виросла, і діти є, а що я можу? Так рівним рахунком нічогісінько, – шкодуючи і докоряючи сама себе, я пленталася додому, відправивши доньку на вихідний до бабусі.

Огидне, скажу я вам, почуття, – власне безсилля.

Квартира зустріла теплом і радісним нявканням кішки, але на душі було все так само сумно. З зневірою вирішила боротися чисто по-жіночому: зайняти себе прибиранням. Я як раз витирала пил з книжкової шафи, коли погляд зачепився за пачку явно не наших домашніх тоненьких книжечок з номерками на обкладинках, очевидно з храмової кліросної бібліотеки.

«Акафіст святителю Спиридону Триміфунтському, чудотворцю» – прочитала назву, що лежала зверху – напевно, чоловік брав для чогось. Зі святим Спиридоном я була, так би мовити, заочно знайома і раніше, але ніколи не зверталася в молитві. Дивно, але по сьогоднішній день я не знаю, що мене тоді залучило в тій брошурі, чому її відкрила, і як вийшло так, що, відклавши ганчірку, я опустилася на коліна і почала читати акафіст.

«Препрославлений від Господа святителю і чудотворче Спиридоне! Нині всечесну пам’ять твою празднуючи, яко багато здатному споспешествовати нам від прославленого тя Христа, розчулено взиваємо до тебе: визволи нас від усяких бід і зол, та з подякою взиваємо до тебе: радуйся, Спиридоне, предивний чудотворче», – немов холодна пов’язка на розпалену рану, лягли на душу перші рядки. Стало спокійно і якось… тепло, чи що.

Я стояла на колінах в цілковитому безладді, поруч стояв пилосос і швабра, але слова молитви текли розмірено і заспокійливо: «Радуйся, яко і мудрих осяяв єси; Радуйся, бо і простих серця оновив єси. Радуйся, славо православних і Церкви непохитне твердження; радуйся, прикраса отців, славо і похвало ієреїв побожних».

Мою молитву і благання слухали і чули – це відчувалося абсолютно ясно.

«Радуйся, Спиридоне, предивний чудотворче», – чмихаючи носом, повторювала я заключні слова.

«Життя проводячи в убозтві і злиднях, жебраком і бідним був єси живильник і помічник і, любові заради до жебраків, змія в злато перетворив єси і дав єси оне, хто вимагає твоєї допомоги. Дивуючись про чудеса ці, вдячно взиваємо до Бога: Алилуя», – ніколи в житті я не читала акафісти з такими емоціями, як тоді. Серце було сповнене почуттям, назви якого я не знаю, але воно витіснило і смуток, і роздратування, і невдоволення, і відчай, які оточили мене з усіх боків.

Мою молитву і благання слухали і чули – це відчувалося абсолютно ясно. Чесно – не пам’ятаю, скільки часу тривав цей «діалог» зі святителем Спиридоном, але в ту ніч, вперше за останні тижні, я заснула спокійно і мирно.

… Простий пастух, який став єпископом – пастирем душ людських, і при цьому не залишив пасти четвероноге стадо. Людина, на столі якого часом не було нічого, крім шматка хліба, але двері його будинку завжди залишалася відкритими для сірих, голодних і мандрівних. Господар, що відпустив з миром і віддячив злодіям, які пограбували його скромне господарство і дивним чином залишилися нерухомими, поки ранок не відкрив їх злочин. Чудотворець в плетених з кори пастушій шапочці, що перетворює змію в злиток золота і рятуючий кіпріотів від посухи і голоду. Мудрець, який не вміє читати і писати, але зумів силою Божою премудрості і шматком глиняної плінфи – простої цегли – засвідчити трьом сотням учасників Вселенського собору, найбільшим умам свого часу, про непорушну святість Трійці і хибність вчення Арія. Святий, перед яким розступалися води річки, коли він поспішав на допомогу безвинно засудженому на смерть, якому співслужили ангели; повертає до життя мертвих і зцілює невиліковно хворих. Скорий на допомогу, джерело незліченних чудес, предивний чудотворець. Все це про нього – про святого Спиридона Триміфунтського.

З вуст в уста переказуються випадки його допомоги в наші дні, в тому числі і дивну трепетну історію про його «ходіння по світу»: рака з мощами святителя закривається на два замки, які відкриваються двома ключами одночасно. Священники, які доглядають за святинею, свідчать про часті випадки, коли ключ не повертається в замку деякий час, а потім, як ні в чому не бувало, відкриває раку. У цей момент, вважається на Корфу, Святий Спиридон «відлучився» допомогти комусь. Тому і стоптуються черевички святителя, і зношується одяг на мощах.

Погугливши, я посупила ніс: рівень компанії давав всі приводи сумніватися, що їм підійде фахівець з моїм невеликим досвідом.

…Той акафіст я прочитала ще двічі – не через якесь сакральне значення цифри три – просто більше не встигла. Увечері перевіряла пошту і побачила новий лист – спеціалізоване міжнародне видавництво розширювалося і шукало літературного редактора; його головний редактор, зацікавившись моїм резюме на якомусь із сайтів пошуку роботи, про який і сама забула, запрошував на співбесіду.

Погугливши, я посупила ніс: рівень компанії давав все приводи сумніватися, що їм підійде фахівець з моїм невеликим досвідом. Але, все-таки, вирішила піти.

Ближче до обіду наступного дня городяни, що проходили повз один з офісних центрів нашого міста, могли спостерігати цікаву картину: молода жінка пританцьовувала у якомусь дивному танці, стрибала і тупала, радісно щось вигукуючи в телефон. Це була я. Так дивовижним чином святитель Спиридон послав мені втіху і допомогу.

А за тиждень подзвонив фахівець зі служби зайнятості і повідомив про вакансії в місці, куди я взагалі не мріяла потрапити – наше невелике містечко і тотальне безробіття не залишали шансів на появу подібних пропозицій. Того ж дня я сиділа в кабінеті директора і писала заяву про прийняття на посаду. Як виявилося, мої знання з попереднього місця роботи були тут дуже до речі. Найближчий недільний день – день пам’яті святителя Спиридона – ми з донькою зустрічали в храмі. Чоловік ще не повернувся з відрядження, але перспектива завтрашнього дня вже не здавалася безвихідною і сумною.

*  *  *

Розповісти про цей досвід я не вирішувалася два роки. З того часу багато що змінилося в житті нашої родини. Ми переїхали в інше місто, з Божою допомогою знайшли власне житло і живемо, навчаючись дякувати Господу за кожен день. І розповідь, яку ви тільки що прочитали – не ванільна історія з по-кіношному солоденьким хепі-ендом. Це – моя скромна подяка святому, який так явно простягнув нам руку допомоги, що, коли б я не була віруючою людиною, ні за що б не повірила в подібне.

Втім, тепер уже знаючи про багато аналогічних і, часом, набагато більш неймовірних випадків його клопотання за наші прості земні потреби – житло, робота, фінансові проблеми, здоров’я – не перестаю дивуватися близькості і приземленості в хорошому сенсі цього слова святителя Спиридона Триміфунтського.

Єлизавета Пронь для СПЖ 

Вас може зацікавити

27 лютого 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний

У с. Видерта Камінь-Каширської громади попрощались із загиблим Захисником України

Редактор Головний

Предстоятель УПЦ розповів про силу Хреста Господнього

Редактор Головний