27.2 C
Lutsk
Понеділок, 9 Вересень, 2024
Основи православ'я

Як відрізнити живу душу від мертвої?

Митрополит Антоній (Паканич) про головні ознаки живої душі. 

Головний критерій живої душі – чуйність. Вона відгукується на все живе, на радість і біль оточуючих, відгукується на внутрішню глибину і поклик ближнього.

Чуйне серце мужньо. Воно не боїться співрозп’ятися з іншою людиною в його горі, потонути в радості ближнього, не думає про себе, не співчуває собі, не носиться з собою, не боїться втратити себе.

Чуйна людина завжди зустрічає труднощі віч-на-віч, поспішає на допомогу, не думаючи, як оцінять її і чи оцінять взагалі. Вона просто інакше не може вчинити.

А. П. Чехов, наприклад, так багато написав саме тому, що, не мудруючи, брав сюжети, які були всюди, не думав: надрукують його розповіді або не надрукують. Сюжетами наповнене все життя справжнього письменника.

Також життя справжнього християнина пройняте співчуттям і любов’ю. Їх викликають з нашого серця тисячі різних ситуацій і криків про допомогу людських душ.

Чуйне серце завжди відкрите. Воно не закривається від людей, не захищається сталевою бронею від негараздів, ударів і страждань, воно занурюється в них, відроджуючись знову і знову, проходячи через біль іншого, стаючи при цьому більш чуйним і самовідданим.

Жива душа – Божа душа. Вона перехідник між Богом і ближнім. Наповнюючись Божественним світлом, така душа висвітлює життя людей, які зустрілися на шляху, ніби бутон квітки відкривається назустріч життю, пропускаючи через себе страждання, скорботи і радість, стаючи причетною до найбільшого дива – Богоприсутності.

Співчутливий голос завжди звучить просто. Він не відмахується від прохання про допомогу.

У кожному з нас закладено зерно живої душі, і від нашого вибору залежить його подальша доля – вирости і стати величним деревом, що йде вгору, або згнити під спудом торішнього листя – наших страхів. Слід боротися зі страхами, які не дають нашій душі розвинутися і рости в богоуподоблені.

Долаючи страх, ми навчимося долати і всі небезпеки. А це можливо, тільки відмовившись від себе, навчившись слухати інших, співчувати, бачити Христа в кожній людині.

Записала Наталя Горошкова

Джерело 

Вас може зацікавити

Як від Різдва Христового отримувати сили для радості?

Редактор Головний

Геній чудотворної молитви: Чого ми можемо навчитися у святого праведного Іоанна Кронштадтського

Редактор Головний

Що заважає нам жити за Євангелієм і бути схожим на святих?

Редактор Головний