“Найбільший успіх, який може бути у людини на землі”, “немає більш енергетичної діяльності” та “кращого транспортного засобу на Небо”, це “найбільш делікатний вихователь розуму, серця та всієї особистості” рівно як і “єдиний метод суттєвого самопізнання”, – так подвижники говорять про молитву. Але як навчитися молитися?
Розпочинаємо рубрику порад від досвідчених пастирів.
Щоб навчитися молитві, треба почати молитися!
Митрополит Лімасольський Афанасій, Кіпрська Православна Церква:
– У грецькій мові є приказка, схожа з українською: апетит приходить під час їжі. Щоб навчитися молитися, треба себе змушувати до цієї справи. Господь у Євангелії говорить: «Царствие небесное нудится, и нуждницы восхищают е» (Мф. 11, 12) – тобто силою береться, і ті, хто прикладає зусиль, отримують Його.
Варто тільки порушити заповідь, відразу спотикаєшся і в молитві
Щоб навчитися молитві, треба почати молитися! Тоді молитва сама від цього зусилля почне діяти у нас. І в кожному вона буде діяти неповторно, тому що всі ми є унікальними, а молитва – це висловлення конкретної душі у її спілкуванні з Богом.
Що нам допомагає молитися? Дотримання заповідей. Варто тільки порушити заповідь, відразу спотикаєшся і в молитві. Для виправлення нам дані таїнства церковні. Покаяння та особливо Причастя. Допомагають молитві і перебування у дусі послуху, зосередження, мовчання. Бадьорість духу.
Початківець, як вчили нас старці, більше повинен думати не про якість, а про кількість молитви. Просто постійно повторюйте молитву, і все. Потім обов’язково наступить момент, коли молитва вже стане вашим надбанням серця, душа спробує солоду молитви та відчує, що немає у цьому світі вже нічого бажанішого. Так всі ці проблеми навчанню молитви і вирішуються.
А потім уже сама молитва діє в нас. Геронда Єфрем Катунакський говорив: “Не я керую молитвою, а молитва мною керує”. І молитва нас поведе туди, куди хоче Господь.
Переклад з рос. Любові Максимчук