25 C
Lutsk
Неділя, 1 Серпень, 2021
Публікації

Які обов’язки похресників по відношенню до хресних батьків?

Дійсно, дуже часто можна чути про протилежне – обов’язки хрещених батьків по відношенню до похресників. Але обов’язки по відношенню до своїх хрещених батьків є і у похресників.

Сьогодні, звичайно, складно про це говорити. Багато людей, коли виростають, не знають, як виглядають їхні хресні батьки. Все це пережиток радянського часу, коли, власне кажучи, батьки вибирали хрещених батьків для своїх дітей з малоцерковних або невоцерковлених людей. Таких, як вони самі. Тому хресні батьки і не знали про свої обов’язки. Похрестили, а потім забули. Перестали спілкуватися сім’ями, роз’їхалися, поїхали в інше місто і навіть вже зараз не згадають зовнішній вигляд один одного. Таке буває часто. І це дуже сумно. Так, звичайно, бути не повинно.

Але ми говоримо про той високий канонічний ідеал, який повинен бути, коли хресний батько є для свого похресника вихователем, духовним учителем, що вводить його в Церкву і веде його по життю. У похресника ж є головний обов’язком перед своїм хрещеним. Це послух (в тому випадку, якщо виховання восприємником свого духовного чада не суперечить християнському віровченню). Згадаймо 5-ю з 10 заповідей, даних Господом святому пророку Мойсею на горі Синай: «Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі» (Вих. 20:12). Фактично в Святому Письмі, як Старого, так і Нового Завітів, дуже часто говориться про те, що потрібно шанувати батьків. Сам Господь наш Ісус Христос був слухняний Богу Отцю навіть до смерті – до смерті Хресної. Тому послух як єдинокровним, так і духовним батькам (хрещеним) дуже важливий і з точки зору православного виховання, і з точки зору спасіння душі, і з точки зору земного (матеріального) благополуччя. Бо Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать. І за синівський послух, виявлену батькам, дуже щедро винагороджує. Наприклад, довгожительством, як це сказано в 5-й заповіді Божій.

Другий обов’язок хрещеного чада по відношенню до своїх хрещених батьків – молитовна. Ми повинні молитися про своїх хресних батьків і матерів, вписати їхні імена в синодик, подавати за них записочки на Літургії, молебні (якщо це можливо за канонами Церкви, тобто якщо протягом життя восприємники не відступили в єресь або розкол, і якщо не є самогубцями, в разі їхньої смерті), також потрібно молитися вдома про них як за найрідніших, поряд з батьками, людей.

Третій обов’язок – не втрачати з ними зв’язку, допомагати їм; якщо зв’язку немає, постаратися з Божою поміччю відновити його, щоб брати участь в їхньому житті. Тому що, по суті, ви члени однієї сім’ї. Ми зі своїми хрещеними є духовними родичами.

Зрозуміло, час складний. Ми багато в чому заново відкривали для себе православ’я після радянського періоду, коли було дуже мало повчальної духовної літератури. І часто навіть Святе Євангеліє писалося від руки в кілька зошитів через брак можливості придбати друковану книгу.

Але сьогодні ми повинні зробити все можливе, щоб набути, відкрити для себе цей вже існуючий святий зв’язок «хресні батьки-похресники», з’єднання якого було благословенне Самою Святою Трійцею – Отцем, Сином і Святим Духом – в купелі новобуття.

Ієрей Андрій Чиженко

Джерело

Вас може зацікавити

В чому причина того, що дехто судить людей, їхні справи і все, що відбувається у світі, – причому дуже поспішно?

Редактор Головний

Проповідь у неділю 22-у після П’ятидесятниці

Редактор Головний

Душа християнина має потребу щодня, бодай кілька хвилин, присвячувати молитві

Редактор Головний