9.6 C
Lutsk
П’ятниця, 29 Березень, 2024
УПЦ

«Слово Предстоятеля»: Про причини пристрастей і спосіб боротьби з ними. ВІДЕО

19 вересня 2020 року в ефірі телеканалу «Інтер» вийшов сімдесят третій випуск щотижневої програми «Слово Предстоятеля», в якій Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звертається з духовною настановою до глядачів. Новий цикл присвячено християнським чеснотам. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Предстоятель розповів про причину людських пристрастей і про те, як із ними боротися.

«Коли Адам відступив від Бога, то в нього з’явилися дві пристрасті, дві немощі: гординя і страх. Це дві сторони однієї медалі, яка називається зрада Богові», – сказав Його Блаженство та наголосив, що так з’явилися перші пристрасті людські.

Потім, за його словами, пристрасті помножувалися – і сьогодні кожен із нас страждає від гріхів.

Блаженніший владика зазначив, що є плотські та природні пристрасті. «Природні пристрасті – це ті, які народжуються від природніх бажань: людина хоче їсти, пити, спати тощо. Якщо ці бажання спотворюються, наприклад, людина замість нормальної порції з’їсть забагато, …їй треба поспати 6 годин, а вона проспить 26 годин, то це шкодить людині. Плотські пристрасті – це єресі, чордійства та інше», – пояснив він.

Архіпастир додав, що святі отці порівнюють пристрасті з плющем, який чіпляється корінням за дерево і врешті його висушує.

«Господь сказав, що всі пристрасті виходять із людського серця, – підкреслив Предстоятель. – Тому людина повинна за допомогою посту, молитви та добрих справ боротися зі своїми пристрастями. Інакше вони нас висушать. Але треба знати, що їх причина в нас самих, а не зовні».

Блаженніший Митрополит Онуфрій навів для прикладу історію про одного інока, який страждав пристрастю гнівливості.

«Зустрів ігумена, в нього на ігумена гнів, зустрів економа, в нього на економа гнів, …зустрів братів своїх – і знову впадав у гнів. Подумав він, що піде в пустелю, де ні на кого буде гніватися, і тоді зможе перебороти свою гнівливість, – продовжив владика. – Він почав жити один у пустелі… Якось він взяв глечик і пішов за водою на джерело. Набрав води, поставив глечик на землю, а він опрокинувся, і вода вся вилилася. Він знову набрав води, знову поставив на землю глечик, і знову вода вилилася. І втретє він набрав води, і знову глечик впав, а вода вилилася. Він розгнівався, вдарив глечик об землю, і той розбився. Повернувся до келії, заспокоївся, а води хочеться. Інок зрозумів: “Я думав, що то ігумен, економ – причина мого гніву… А виявляється: гнів у мені самому”. Вирішив повернутися у монастир і боротися з собою постом і молитвою. І через певний час дійсно поборов свою пристрасть гніву».

Як відзначив Предстоятель, цей приклад свідчить про те, що гнів є продуктом самої людини, а життєві обставини – лише фон, який може посприяти або завадити розвитку пристрасті.

Насамкінець Його Блаженство зауважив, що сьогодні ми багато говоримо про «нову, кращу Україну», однак тільки критикуємо один одного. «Якщо ми хочемо бути патріотами своєї держави, то повинні боротися зі своїми недоліками. Я повинен боротися з самим собою! Якщо кожен із нас буде цим займатися, то ми дійсно будемо ставати кращими всі, і наша країна буде ставати кращою… Наші недоліки, пристрасті в нас самих, і ми повинні постійно боротися з ними постом, молитвою і добрими справами», – підсумував Митрополит Онуфрій.

Вас може зацікавити

Навіщо кожній людині слід себе преображати? “Слово Предстоятеля”. ВІДЕО

Редактор Головний

 День Хрещення Русі 2019 подробиці святкувань

Редактор Головний

Слово Предстоятеля напередодні неділі Всіх Святих землі Руської

Редактор Головний