15.6 C
Lutsk
Вівторок, 7 Липень, 2020
Запитання священнику

Що значить «постити до першої зірки»?

Поняття «постити до першої зірки» виникло в ті далекі часи, коли різдвяна вечірня відправлялася e другій половині дня 6 січня. Літургія Василія Великого, що слідувала відразу за вечірньою, як раз і закінчувалася ввечері, коли на небі вже були зірки. За статутом, після літургії мала бути трапеза. Тобто поняття поста «до першої зірки» по суті означало присутність на святковій службі, а не пост сам по собі і, тим більше, не голодування.

Сьогодні, коли богослужбова практика зазнала деяких змін, поняття поста до першої зірки почало використовуватися у відриві від контексту і, як результат, трансформувалося вже у якийсь благочестивий звичай.

Якщо строго слідувати статуту, то вживання їжі благословляється після закінчення літургії. І оскільки нині Літургія Василія Великого в Різдвяний святвечір служиться зранку, то трапеза повинна бути відразу по її закінченні – вднень. Однак же, слід розуміти, що статут не забороняє християнам чинити в цьому питанні на свій розсуд, відповідно до свого стану і стану здоров’я. Хтось зовсім не може дотримуватися посту. А комусь під силу постити весь святвечір до самого Різдва Христового і ніхто не має права заборонити людині принести Богодитині цю малу жертву.

Що ж стосується дотримання посту для тих, хто хоче причаститися на нічному Різдвяному Богослужінні, то в такому випадку застосовується історично сформована практика літургійного поста, коли бажаючий причаститися утримується від їжі і пиття протягом 6 годин до прийняття Причастя.

ієрей Роман Красовський

Джерело

Вас може зацікавити

Як навчитися бачити свої гріхи та не засуджувати інших?

Редактор Головний

Чи може християнин бути фанатом якогось виду спорту, наприклад, футболу або боксу?

Редактор Головний

Які ікони обов’язково повинні бути у домі?

Редактор Головний