15.7 C
Lutsk
Четвер, 28 Березень, 2024
Запитання священнику

Що значить «постити до першої зірки»?

Поняття «постити до першої зірки» виникло в ті далекі часи, коли різдвяна вечірня відправлялася e другій половині дня 6 січня. Літургія Василія Великого, що слідувала відразу за вечірньою, як раз і закінчувалася ввечері, коли на небі вже були зірки. За статутом, після літургії мала бути трапеза. Тобто поняття поста «до першої зірки» по суті означало присутність на святковій службі, а не пост сам по собі і, тим більше, не голодування.

Сьогодні, коли богослужбова практика зазнала деяких змін, поняття поста до першої зірки почало використовуватися у відриві від контексту і, як результат, трансформувалося вже у якийсь благочестивий звичай.

Якщо строго слідувати статуту, то вживання їжі благословляється після закінчення літургії. І оскільки нині Літургія Василія Великого в Різдвяний святвечір служиться зранку, то трапеза повинна бути відразу по її закінченні – вднень. Однак же, слід розуміти, що статут не забороняє християнам чинити в цьому питанні на свій розсуд, відповідно до свого стану і стану здоров’я. Хтось зовсім не може дотримуватися посту. А комусь під силу постити весь святвечір до самого Різдва Христового і ніхто не має права заборонити людині принести Богодитині цю малу жертву.

Що ж стосується дотримання посту для тих, хто хоче причаститися на нічному Різдвяному Богослужінні, то в такому випадку застосовується історично сформована практика літургійного поста, коли бажаючий причаститися утримується від їжі і пиття протягом 6 годин до прийняття Причастя.

ієрей Роман Красовський

Джерело

Вас може зацікавити

Що заважає вчитися сучасним студентам

Редактор Головний

Чи можна прибирати у день свята

Редактор Головний

Як привчити дитину до Причастя?

Редактор Головний