16.9 C
Lutsk
Вівторок, 24 Травень, 2022
Запитання священнику Основи православ'я

Що таке проскомідія?

В одних храмах такі записки називають «на проскомідію». В інших – «на замовлену літургію» або ж «на літургію з частинкою». А ще чув іноді «на безкровну жертву» говорять. Що таке проскомідія, і чи є різниця між усіма цими назвами?

Дмитро Макаренко

Відповідає протоієрей Володимир Долгих:

– Проскомидія – це найперша частина Божественної літургії, на якій відбувається приготування хліба і вина як майбутньої речовини Таїнства Євхаристії. Якщо коротко, то потрібно сказати, що чинопослідування цього священнодійства виглядає так: вирізаний особливим чином з великою просфори Агнець поставляється по центру дискоса (спеціального блюда), потім (з інших просфор) виймаються частки за Богородицю і різні чини святих та покладаються, відповідно, праворуч і ліворуч від Агнця. Далі виймаються частки за всіх живих і покійних християн і розміщуються перед Агнцем. Таким чином, вся дія символізує Царство Небесне.

Саме в той момент, коли священник з молитвою виймає частинки за живих і мертвих, можуть подаватися записки з іменами, які в різних храмах або регіонах можуть називатися по-різному, що абсолютно не змінює їх суті.

Всі перераховані іменування – по суті одне і теж. Це назви проскомідії, що історично склалися в різних регіонах.

Однак подаючи записки в храмі дуже важливо не залишати власної молитви за ваших рідних. Священник, як правило, не знає, за кого молиться, а ви чітко розумієте – про кого і чому звертаєтеся до Бога. Соборна молитва, безумовно, необхідна кожному православному. Але ваш особистий молитовний подвиг на благо ваших близьких має значення ніяк не менше, аніж соборна молитва.

Джерело

Читати також: Що таке сорокоуст?

Чому такими важливими є євхаристичні поминання живих та померлих православних християн

Вас може зацікавити

Неділя – вихідний день, коли можна виспатися, побути з сім’єю, а треба вставати та йти до храму…

Редактор Головний

Митр. Афанасій Лімасольський – про благословіння нашого хреста

Редактор Головний

Велика П’ятниця – день ретельного постування, молитви і відвідування Служби

Редактор Головний