Літургія – незбагненне й таємниче дійство, у якому одночасно приймають участь і священнослужителі, і віруючі, і небесні сили. У ній все проникнуте символами та образами. В Літургії відбивається все земне життя Господа Ісуса Христа, що став людиною задля того, щоб спасти людство від гріха та смерті.
Грецьке слово Λειτουργία (літургія) перекладається, як спільна справа. Тобто Літургія – це спільна молитва усіх людей, що присутні у храмі.
Під час Літургії звершується головне Таїнство Церкви – Євхаристія. Саме тому Божественна Літургія вважається найважливішим богослужінням Православної Церкви.
Першу Літургію звершив Господь наш Ісус Христос в Сіонській світлиці і кожна Літургія є таємничим продовженням цієї події. Щоразу віруючі збираються в храм на Літургію задля того, щоб разом “єдиними устами і єдиним серцем” прославити Бога і причаститися Святих Христових Таїн.
Які бувають види Літургій?
У наш час загальновживані три види Божественних Літургій:
- Літургія святителя Іоанна Златоуста,
- Літургія святителя Василія Великого,
- Літургія Передосвячених Дарів, або святителя Григорія Великого, Двоєслова.
Первісний порядок звершення Літургії встановлений апостолами і зберігався між християнами завдяки усним переказам. Однак у IV столітті святителі Василій Великий та Іоанн Златоуст доповнили Літургію молитвами й піснеспівами й письмово записали її порядок. Пізніше, у VI столітті, Григорій Двоєслов записав ще один чин Літургії – Передосвячених Дарів.
Літургія святителя Іоанна Златоустого
Укладачем такого чину Літургії є святитель Іоанн Златоуст, архієпископ Константинопольський.
Літургія Іоанна Златоуста складається з трьох послідовних частин: проскомідії, літургії оголошених і літургії вірних.
Літургія чином свт.Іоанна Златоустого звершується протягом усього року, коли не покладено звершувати двох інших літургій.
Літургія святителя Василія Великого
Укладачем такої Літургії є один із трьох Вселенських святителів – Василій Великий. Вона відрізняється від Літургії Іоанна Златоустого євхаристійними молитвами. У літургії святителя Василія Великого ці молитви більш тривалі. Саме тому й піснеспіви на цій Літургії більш протяжні.
Літургія свт. Василія Великого відбувається 10 разів на рік:
- в усі Недільні дні Великого посту, за винятком Вербної неділі;
- у Великий четвер та суботу на Страсному тижні;
- 14 січня (свято Обрізання Господнього і пам’ять свт. Василія Великого);
- напередодні або в сам день свята Різдва Христового та Хрещення Господнього.
Літургія Передосвячених Дарів
Літургія називається так тому, що на ній причащаються Святими Дарами, освяченими раніше на Літургії свт.Іоанна Златоуста або свт.Василія Великого. Складання такого чину Літургії приписують святителю Григорію Двоєслову.
Літургія Передосвячених Дарів звершується у наступні дні:
- по середах та п’ятницях Великого посту;
- у четвер 5-ої седмиці Великого посту;
- в понеділок, вівторок та середу на Страсному тижні;
- у дні пам’яті св. Іоанна Предтечі (9 березня у невисокосний рік, 8 березня – в високосний) і Сорока мучеників Севастійських (22 березня), якщо ці свята припадають на період Великого посту і не потрапляють на неділю;
- у храмове свято і у свято шанованого святого (крім свята Благовіщення), якщо вони трапилися у вищезазначений період.
Повсюдне вчинення Передосвячених Літургій у дні Святої Чотиридесятниці затверджено 52-м правилом VI Вселенського Собору задля того, щоб не позбавляти віруючих таємничого спілкування з Господом у ці дні й, разом з тим, не порушувати посту й покаяння звершенням урочистої повної Літургії.
У який час звершується Літургія?
Божественна Літургія відбувається у більшості храмів щонеділі, а у великих – щодня (за винятком днів, коли вона не може здійснюватися).
Починається Літургія зазвичай у 9-10 годині ранку. У храмах, де більше одного престолу, може відбуватися також і рання літургія – в 6-7 годині ранку. У визначені дні можуть звершуватися і нічні Літургії.
Тривалість служби, в залежності від того, звершується вона священиком чи єпископом, 1,5-2 години.
У які дні Літургія не звершується?
Літургії не покладено звершувати у наступні дні:
- У середу та п’ятницю Сирного тижня (седмиця перед Великим постом).
- У понеділок, вівторок і четвер протягом Святої Чотиридесятниці.
- У Велику П’ятницю, якщо цей день не збігається зі Святом Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня), коли покладена Літургія святителя Іоанна Златоуста.
- У п’ятницю, що передує святу Різдва Христового та Богоявлення Господнього, якщо самі дні свят випадають на неділю або понеділок.
Ким та скільки разів може звершуватися Літургія?
Звершувати Літургію можуть тільки єпископи або священники, що законно висвячені й не перебувають під забороною.
Оскільки під час Літургії приноситься Безкровна Жертва Христа, Який постраждав за нас один раз, то Літургію може звершувати священник тільки один раз на день і на одному престолі.
У храмах, де більше одного престолу, може в один день відбуватися дві Літургії. В такому випадку другу Літургію звершує той священник, який цього дня її ще не звершував.
Без чого Літургія не може звершуватися?
Літургія не може звершуватися без Антимінса, що покладається на престолі.
Антимінс – це лляний або шовковий плат із зображенням покладення у гробницю Тіла Спасителя. Він освячується єпископом і має вкладену в нього частку святих мощів.
Такий звичай бере свій початок ще з апостольських часів, коли віруючі, під час гонінь, збиралися на богослужіння у потаємних місцях й молилися часто на гробницях мучеників, що постраждали за Христа.
Значення Літургії у житті Церкви та християнина
Божественна Літургія і взагалі богослужбове життя для православного християнина має надзвичайно велике значення. Богослужіння – це не тільки відображення старозавітніх і новозавітніх подій, а відблиск, тут на землі, Божественного життя в вічності. Іншими словами, богослужіння привчає віруючих до життя у Царстві Божому.
Літургія є основою і центром всього, що відбувається в Церкві. Вся православна богослужбова традиція готує лише до одного – до Євхаристії, яка є найбільшим чудом й таємницею для нас грішних. Вона є видимим свідоцтвом того, що Господь встановив з людьми Новий Завіт у Крові Його, принісши за нас жертву на хресті. Дякуючи цьому, сьогодні ми маємо таку дорогоцінну можливість єднатися з Життєдавцем Христом, причащаючись Його Тіла й Крові, та тверду надію на те, що будемо жити вічно у Царстві Небесному.
Християнин, беручи участь у Божественній Літургії, силою Благодаті Божої отримує від Господа здатність споглядати Його, розмовляти з Ним та поклонятися Йому.
Архімандрит Гавриїл (Ургебадзе) говорив: “Якби ви бачили, яка благодать сходить на Літургії, то були б готові збирати пил з підлоги храму і вмивати нею своє обличчя!” Дія Божественної благодаті укріплює людину у духовному житті, дає сили виконувати заповіді Божі та йти тим шляхом, який веде до спасіння.