У храмі сказали, що милостиня на храм більше милостині, яку ми жертвуємо ближньому. Чи можна в даному випадку говорити про те, що більше, а що менше?
Анастасія Голованюк
Відповідає протоієрей Сергій Успенський:
– Вважаю, не варто протиставляти одне іншому. З одного боку, допомога ближньому – це допомога Богу. Те, що ми даємо або робимо нужденній людині, те ми даємо або робимо Богу. І на суді Божому нас обов’язково запитають про допомогу ближньому, як написано в притчі про Страшний суд.
З іншого боку, будівництво храму робить наші грошові вкладення практично вічними. Щоразу під час служби ми молимося про будівельників і ктиторів храму, і скільки буде стояти храм, скільки і будуть молитися про тих людей, які брали участь в його будівництві.
Але, якщо буде необхідно робити вибір між екстрено необхідною допомогою ближньому і допомогою на будівництво храму, я б однозначно вибрав допомогу ближньому. Якщо ж такої екстреної і життєво важливої допомоги надавати не потрібно, то допомога будівництву храму буде гідним проявом нашої любові до Бога, який хоча і не живе в рукотворних храмах, але вважав за краще саме храм обрати своїм особливим місцем перебування.
Милостиню потрібно звершувати згідно обставин, що склалися, і своїми можливостями. І обов’язково – з міркуванням. Адже не дарма святі отці саме міркування вважали найбільшою з чеснот.