11.1 C
Lutsk
Четвер, 25 Квітень, 2024
Проповіді

Проповідь у свято Воздвиження Хреста Господнього

 В ім’я Отця, і Сина , і Святого Духа !
   “Хресту Твоєму поклоняємося, Владико, і святе Воскресіння Твоє прославляємо!”Такими словами, при урочистому виносі із вівтаря на середину храму Хреста Господнього, співає свята Церква в день свята Воздвиження. Цей зворушливий момент Всенічної віруючі зустрічають, стоячи на колінах та віддаючи пошану найвідомішому в світі релігійному символу – Хресту, котрий прославлений і освячений безцінною та пречистою Кров’ю Сина Божого Господа Іісуса Христа.
    Свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста являється одним із двунадесятих свят в Православній Церкві, а відтак, супроводжується торжественними церковними службами, співом похвальних гімнів і благоговійним поклонінням перед Хрестом віруючих християн. Цей празник є древнім і встановлений в далекому 4 столітті . Його поява пов’язана з віднайденням царицею Єленою в Єрусалимі Хреста, на котрому розіп’яли нашого Спасителя. Після трьох століть жорстоких гонінь і масового знищення християн, ця подія стала невимовною відрадою та утіхою гонимій  Церкві, викликавши хвилю підбадьорення і радості по всьому світі. Єрусалим, як колиска християнства, наповнився незчисленною кількістю паломників, котрі бажали вклонитися Святині і помолитися перед Животворчим Древом Хреста Господнього. Ради віруючих було прийнято рішення воздвигати, піднімати догори для торжественного прославлення Хрест, при чому християни падали на коліна з молитвою :” Господи помилуй “.В пам’ять про цю урочисту подію встановили щорічний спогад, який став основою свята Воздвиження.
     Слідуючи апостолу Павлу, котрий мав бажання хвалитися лише Хрестом Господнім, віруючі з щирою любов’ю і трепетом ставляться до Хреста. Зображуючи на собі хресне знамення, носячи хрест на своїх грудях, встановлюючи хрести на храмах, перехрестях вулиць, при в’їздах і виїздах з населених пунктів, на місцях погребіння, а також, з благоговінням цілуючи і віддаючи пошану Хресту у всі дні свого життя, християни наслідують Апостола і отримують благодатну силу, явлену Христом Господом нашим у Животворчому Хресті.
     Неможливо уявити Церкву і життя православних християн без Хреста. За  словами гімну, який говорить про місце найголовнішого християнського символу в світі :”Хрест- хранитель всієї  Вселенної; Хрест- краса Церкви; Хрест-царів (правителів) опора (держава); Хрест- вірних утвердження; Хрест – Ангелів слава і демонів язва (рана,загибель) “. Апостол Павло в одному з послань зауважив , що не всі готові прийняти звістку про Хрест, бо для одних- це спокуса, для інших – безумство, але для віруючих , які бажають знайти спасіння через ІІсуса Христа , – це Божа сила і Божа премудрість.
     Коли Спасителя розпинали, ніхто не міг навіть уявити, що знаряддя ганьби, покарання і смерті стане засобом слави, визволення, вічної радості та життя. Таємниця Хреста полягає у глибині  Жертви, Котра на ньому, як на Жертовнику, була принесена за всіх і за все. Спаситель на Хрест підніс гріхи і беззаконня людей; жертва хресна стала місточком через безодню, утворену внаслідок гріхопадіння між небом і землею; втратило силу прокляття, обезсиленою та зв’язаною стала смерть. Смерть на Хресті і Воскресіння відкрили до того зачинені ворота раю, вхід в який є віднині вільним кожному віруючому.
   Кращі богослови, святі отці і вчителі Церкви у своїх творах описали значення і зміст хресних страждань Іісуса Хреста, творці церковних гімнів оспівали Хрест у яскравих образах церковного богослужіння; збудовано сотні храмів і відкрито десятки монастирів в честь Чесного і Животворящого Хреста. І нам потрібно лише з вірою і трепетом прихилити голови і коліна перед Господом, з молитвою прославляючи Його милість і любов, виголошуючи словами: ” Радуйся Чесний Хресте, всерадісне знамення нашого визволення ”. Амінь.
Свящ. Тарасій Ладецький

Вас може зацікавити

Проповідь у другий день Великого посту

Редактор Головний

Проповідь на свято Іверської ікони Божої Матері

Редактор Головний

До Страшного суду ми ще маємо час виправити себе та покаятися, – архієпископ Волинський і Луцький Нафанаїл

Редактор Головний