Во Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі браття і сестри! Давайте в підготовчі дні перед Великим постом порозсуждаємо роздумами про Страшний Суд згідно Святого Письма. Отже, почнемо з того, що де саме в Святому Письмі, використовується термін – словосполучення «Страшний Суд». Гортаємо Біблію і знаходимо відповідь, що саме про такі слова там немає згадки.
В книзі пророка Іоіля – 2 глава, 31 вірш говориться: «…Сонце перетвориться у пітьму, і луна в кров, перед тим, як настане день Господній, великий і страшний..». В послані до римлян апостола Павла, Страшний Суд називається «Днем гніву Божого». Тому, в Святому Письмі переважно і є багато згадок, що кінцева участь планети земля – Суд. Прикметник – «Страшний», скоріше за все, прикріпився внаслідок формування річного циклу богослужінь, і добавився, щоб підкреслити значимість Суду, і сподвигнути в нас Страх Божий. Бо Страх Божий – теж дуже важлива чеснота.
Отже, давайте розбиратись, для кого Суд буде Страшним, а для кого ні?
Кому можна буде видихнути спокійно? Але ця інтерпретація більш гадатєльна тому, що як повністю відбуватиметься Суд, знає тільки Господь. Суду не буде над ангелами та святими людьми (сюди не відносяться падші ангели та диявол), які до Воскресіння мертвих були оприділені в рай, після Частного Суду. Ще можна використати термін – «Приватний», «Особистий» Суд. Для тих, хто попав в рай до Воскресіння мертвих, згідно притчі про богача і Лазаря, вічна участь їх – оприділена. Для нерозкаяних грішників буде оприділена участь перебування душ у пеклі.
Далі питання: «Як довго триватиме Суд?»
В спектрі призми вічності, час тривалості судопроцесу вже немає особливого значення. Вчені порахували, що за всю історію людства існувало і існує 120 мільярдів людей, тому навряд чи розбиратимуть стільки мільярдів особових справ. Святі отці говорять, що людина ніби сама себе оприділить, чи відчує в тому, чи іншому місці. Ще й тіла наші воскреснуть. Тут ще потрібно добавити про важливість молитви за усопших – це якраз ключик, яким ми зможемо змінити загробну участь людей. В цьому моменті важливість єдності, членства Церкви.
Йдемо далі – «Хто нас судитиме?»
Сам Господь Ісус Христос, а суд довірить – 12-ом апостолам. Тому Господь Ісус Христос і апостоли безпосередньо прийматимуть участь у вирішенні нашої долі. Чому судитимуть апостоли? Тому що вони були простими людьми, але і були при житті Господа Ісуса найбільш наближені до Нього, і кров’ю засвідчили свою вірність, і щоб ніхто з людей не зміг сказати: «неможливо виконати заповіді, не можливо досягнути високих духовних висот».
Перед кінцем світу: «Євангеліє буде проповідано усій тварі…» (Мф. 24:14). Ми знаємо, що християнські місіонери уже зайшли майже у всіх закутки землі. Це робиться для того, щоб кожен почув про ім’я Сина Божого. До прикладу, на Суді Господь запитає: «Чи любив ти Мене, чи вірив в Мене?» – і почнуть сипатись оправдання – «я не знав Тебе», а Господь скаже: «але ж ти чув про Мене?»… Зараз, в епоху інтернету та гаджетів, ніхто не виправдається, що не чув про Бога, та і в кожного в хаті пилиться Біблія.
Ну і останнє запитання: «Як же судитимуться християни?» – тобто усіх послідовники Господа Ісуса Христа.
Певно для християн буде мало віри в Нього, адже є вислів: «В душі в Бога вірю, та до Церкви не ходжу». Але цього буде мало, і підказка якраз в сьогоднішньому Євангелії.
Давайте візьмемо пересічного християнина, до прикладу, – продавця магазину. Він судитиметься комплексно – який він був вдома в сім’ї, який був між людей, як совісно продавав в магазині, тобто в професії, і яким був у Храмі, як виконував заповіді, це важливо.
Царі, президенти, судитимуться тим, як вони правили країнами. Тому – не сумуйте хтось, якщо він проста людина, з простою професією – бо з тебе і не багато спитається. А рай для всіх один.
Тепер, дорогі браття і сестри, підсумовуючи все вище сказане, виникає запитання, як же максимально полегшити і пом’якшити свою і ближнього участь на Страшному Суді? В Євангелії є підказки:
- «Віруючий в Нього не судиться» (Ін. 3:18)
- «Не судіть, та не судимі будете» (Мф. 7:1)
- «Блаженні милостиві, бо вони помиловані будуть» (Мф. 5:7)
Тому робимо все, щоб полегшити свою участь: бережемо свій «костюмчик», своє тіло в чистоті, бо по Воскресінню наше тіло з’єднається з душею. Творимо по максимуму милостиню, всіх милуємо, нікого не осуджуємо, і тримаємо «блати» з апостолами і Божою Матір’ю, і з їх послідовниками на землі – священнослужителями.
Віддаємо їм належну шану, і тоді матимемо хоч якесь дєрзновєніє на Суді, як пам’ятаєте в дитинстві, в школі, коли ти ідеально вивчив урок, як ти сміливо заходив в клас, і не боявся вчительку. Амінь.
Ієрей Олександр Шмигаль,
настоятель православної громади с. Кульчин
(Ківерцівське благочиння)