9.8 C
Lutsk
Четвер, 28 Березень, 2024
Проповіді

Проповідь у день пам’яті свт. Спиридона Триміфунтського

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Прокидаючись кожного ранку, багато людей згадують, що сталося колись цього дня. Так само і Православна Церква – кожного дня згадує пам’ять когось зі всіх святих, яких навіть ми не зможемо вмістити у своєму розумі.

Зимові свята, напевно, всі знають, – це Святий Миколай, Різдво, Святий Василь, Хрещення Господнє. Про Ведення у храм Пресвятої Богородиці не всі знають, зате Стрітення відому багатьом. На цьому хочеться наголосити, що, будучи православними українцями, не всі ми знаємо про великі православні свята, тим більше про великих святих, якщо вони не пов’язані з якимись обрядовір’ями.

25 грудня – день пам’яті святителя Спиридона, єпископа Триміфунтського, якого поважають і величають в усьому православному світі. Та, на жаль, не всі знають, що святий Спиридон є великим Чудотворцем, а його життя земне та небесне є втіленням Біблійних слів: «Дивний Бог у Святих Своїх».

Жив святитель в одному віці ( 4-те століття) з великими світочами світового християнства. Святителі – Василій Великий, Григорій Богослов, Іоанн Златоуст, Миколай Чудотворець. Цей перелік можна і далі продовжувати. Був одруженим, мав жінку та дочку ( у перші віки християнства допускалося єпископам бути жонатими). Відомостей про його життя не так вже й багато, але відомо, що через Його молитви дощ розпочинався під час засухи, люди воскресали, а чудесне свідчення про Пресвяту Трійцю на першому Вселенському соборі збереглося до нині на іконах святителя Спиридона.

Як говорить передання, святитель довів те, що Отець, Син  і Дух Святий – рівні між собою. За Природою, по Божеству. Він, будучи невченою людиною, не вмів пояснювати різницю між іпостассю і природою. Це все було йому важко – він був пастухом. Святий пастух. Єпископ і пастух! Не міг він все пояснювати так, як Афанасій Великий пояснював.

Тому він просто довів. Він взяв цеглу («плінфа» – так називалася тоді цегла) і стиснув її. Вона змінилася в його руках: спалахнув вогонь, потекла вода, а в руці залишилася мокра глина. А Спиридон сказав: «Гляньте, філософи. Три в одному: вогонь, вода і глина. А цегла-то одна. Ось так само «три в одному»: Отець, Син і Дух Святий, але Трійця – єдина».

Подумаймо, що ми можемо взяти з життя святителя Спиридона для своєї духовної та тілесної користі…

Перше. Сім’я не може бути перепоною для отримання Царства Небесного! І навпаки, чернецтво та безшлюбність не можуть бути запорукою до входу у Царство Небесне. Будучи жонатим, а потім вдівцем святитель не змінився у своєму житті. Віра, Надія, Любов та Милосердя – це головні якості кожного християнина.

Друге. Будьмо простими. Звісно, пасти овець і кіз нам навряд чи доведеться, також ходити в простій одежі. Але простоті нам потрібно вчитися. «Де просто – там Ангелів зі сто, а де хитро (мудренно), там ні одного», – слова великого старця прп. Серафима Саровського.

Це стосується усіх християн, єпископів, священників, монахів та монахинь і всіх вірних. Можна звісно осудити, ну хоча б священство та взагалі духовних провідників (що й часто робиться у ЗМІ ) за їх мирські блага, якими вони користуються. І тут нам стержнем духовного життя повинне бути –Євангеліє, де сказано: «Не суди, і ти не будеш засуджений». А те, що нам Господь дає, здоров’я, таланти, можливості, знайомства ті чи інші блага – не будемо закопувати у землю, а використовувати по своїх силах для ближніх, дальніх і в Славу Божу!

З Божою допомогою та Його милосердям проходьмо всі дні життя нашого з керманичем, що Господь нам дав, – Святим Євангелієм, де основними правилами є Віра, Надія та Любов. Любов, яка найвища над усім! Амінь.

Прот. Андрій Яковлюк,

клірик Свято-Миколаївського храму, м. Ківерці

Вас може зацікавити

Проповідь у день пам’яті Собору Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних

Редактор Головний

Блаженніший: У часи духовної боротьби ми повинні пам’ятати, що маємо велику заступницю і помічницю – Пресвяту Діву Марію

Редактор Головний

Проповідь у неділю 27-у після П’ятидесятниці, святих праотців

Редактор Головний