Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Сьогодні Свята Православна Церква благоговійно вшановує пам’ять святого пророка Божого Ілії, який жив ще за багато віків до Різдва Христового.
Пророком називають людину праведну, яка відкривала іншим волю Божу. Завдання пророчого служіння полягало у руйнуванні беззаконня. Пророки не тільки пояснювали людям закон Божий, але і вимагали від них його виконання. Вони викривали гріхи людські і насаджували мораль в народі.
Саме таким і був пророк Божий Ілія. Він проходив своє служіння у час правління нечестивого єврейського царя Ахава, коли той по (намовленні) своєї ще більш нечестивої дружини Ієзавелі увів служіння ідолу Ваалу замість поклоніння істинному Богу. Привезеним із чужої землі ідолам Ваалу і Астарти по наказу царя і творили нечестивість, що призводило до морального занепаду народу, упадку людської особистості і загибелі душі.
Святий пророк Ілля, сповнений благодаті Святого Духа, мужньо і з великою ревністю став боротися з ідолопоклонінням і його послідовниками. У Книзі Премудрості Іісуса, сина Сіраха, йдеться: “І встав Ілія пророк, як вогонь, і слово його горіло, як світильник” (Сір. 48.1)
У покарання за ідолопоклоніння і нечестиве життя народу святий пророк Ілія передбачив, що в єврейській землі три з половиною роки не буде ні дощу, ні роси, а буде сильна засуха та голод. Все це збулося і насправді, тому навіть святому пророку, який оселився у пустелі при джерелі, не було що їсти, а птахи за велінням Божим годували його. А коли пересохло джерело, з якого святий Ілія пив воду, то Бог повелів йому іти в одне місто і оселитися в однієї благочестивої, але бідної вдови, якого годувала його у себе.
За це, за словами пророка, протягом усього голоду не зменшувався у неї маленький запас муки та олії, хоч взяти їй і того, й іншого не було звідки і за що.
Так і ми, дорогі брати і сестри, повинні брати приклад із бідної вдови, яка годувала пророка, і бути впевненими в тому, що від подання милостині не лише не збідніємо, але й отримаємо велику нагороду від Господа в земному житті і славу у вічності – на небі.
Коли минуло три з половиною роки засухи та голоду, пророк Ілія явився із пустелі до царя, викрив його в ідолопоклонінні і запропонував йому зібрати увесь народ та ідольських жреців на одну гору, щоб побачити, хто істинний Бог. Коли народ зібрався, то святий пророк Ілія звернувся до нього і сказав: “Якщо мій Бог, Якому я служу вірою і правдою, є істиний Бог, то вірте Йому, і якщо ідол Ваал – бог, то ідіть за ним. Із жреців Ваалових тут сотні, а я – один. Побудуємо жертовники: ви – один і я – один. Покладемо на них дрова, жертву і поллємо водою, а вогню класти не будемо. Тоді покличете богів ваших, і я покличу свого Бога, і Бог, Який почує молитву, пошле вогонь і буде визнаний істинним Богом”.
Як запропонував пророк Ілія, так і зробили. Але скільки не молилися вони по своєму (кричали, скакали, кололи себе до крові) жерці Ваалові своєму істукану, не було від нього ані голосу, ані відповіді. А як тільки помолився святий пророк Ілія своєму Богові, тоді ж зійшов з неба вогонь і попалив не лише жертви з дровами, але і воду, якою вони були политі. Тоді весь народ впав на землю і промовив: “Бог Ілії є істинний Бог, і навернімось до Нього”.
За свою ревність і віру в Господа пророк Ілія побив Ваалових жерців та сповістив, що буде дощ, що і здійснилося.
Святий пророк Ілія був так угодним Богові, що сподобився особливого явління йому Господа на горі Хорив. За свою вірність, ревність і відданість Богові, святий пророк Ілія сподобився бути взятим живим на небо.
Дорогі брати та сестри! Велика була вірність Господеві пророка Ілії, велика була і сила його молитви. Будемо і ми старатися наслідувати його доброчинності: молитву, смирення, ревність для слова істинного Бога. Будемо молитися один за одного і глибого вірити в силу молитви. Будемо прагнути до того, щоб стати такими ж ревнителями правди, яким був святий пророк Ілія.
Святий великий пророче Божий Іліє, моли Бога за нас, допоможи укріпити в собі нашу віру, нашу молитву і бажання жити по правді Божій. Амінь.
ієрей Віктор Губарик,
клірик Свято-Іоанно-Богословського храму
с. Бірки
(Любешівський благочинний округ)