12.4 C
Lutsk
Четвер, 28 Березень, 2024
Всі новини Проповіді

Проповідь у день пам’яті апостола і євангеліста Іоанна Богослова

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. 

Пам’ять святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова завжди є незабутньою для православних християн. Скільки пройшло століть після чесної кончини великого проповідника любові, але люди не забувають його. От і сьогодні Свята Церква згадує день його представлення до престолу Божого.

Святий апостол був сином галілейського рибалки Зеведея та Саломії. Він був учнем чесного Пророка, Предтечі та Хрестителя Іоанна. Пізніше, почувши з проповіді святого Пророка, що Іісус Христос є обітований Месія, він залишає Іоанна Предтечу та стає вірним учнем Христа.

Святий апостол разом з апостолом Андрієм Первозванним стає послідовником Господа нашого Іісуса Христа. Сам Предтеча вказує на Христа, як на Месію. Святий апостол стає одним з найулюбленіших апостолів Господа. Він бере його, апостола Петра та брата Іакова на гору Фавор, де преображається перед ними та показує Свою Божественну славу. Після цього Господь не дозволяє їм розповідати іншим учням про цей випадок, поки Він не прославиться.

Також апостол Іоанн був присутній при воскресінні дочки Іаіра, на таємній вечері сам Іісус говорить Своєму улюбленому учневі, хто Його зрадить, а саме це був Іуда Іскаріотський.

Спаситель брав Іоанна Богослова з Собою в Гефсиманський сад, де молився перед хресними стражданнями. І біля хреста стояло не багато рідних та колишніх шанувальників Господа. Але серед них був апостол любові, що все своє життя проповідував саме її. Всі повтікали, бо чекали від Учителя щось не те, що вони побачили в кінці життя Його. Вони думали, що буде Цар всієї Палестини та Ізраїля, який визволить їх від рабства Римського. Але це був Цар всієї вселенної, Господь Вседержитель. При хресті, коли стояв апостол, Господь заповідає, щоб він доглядав свою Пречисту Матір. Після того, як прийняв хресні муки та смерть, являється після свого славного Воскресіння та дає натяк своєму улюбленому учневі про довге життя та мирну кончину. До самого Успіння Пресвятої Діви Іоанн Богослов доглядав Її. Вона жила разом з ним в Ієрусалимі. В цей час святий апостол проповідує Євангеліє та приймає гоніння від іудеїв за Слово Боже.

Проповідував у Малій Азії, Єфесі, заснував християнські церкви у тих містах, про що сам згадує в пророчій книзі Апокаліпсисі. Не шкодував своїх сил, а використовував їх для слави Божої та старався уловити якнайбільше людських душ для Царства Божого, не земного, а небесного, та насадити любов, яку ми відчуваємо у Євангелії, Апокаліпсисі та всіх соборних посланнях, що написав апостол.

Під час правління римського імператора Домеціана, Іоанн був відправлений у Рим для мук. Мучитель давав пити смертельну отруту апостолу, але вона не зашкодила йому. Також йому не зашкодило і масло, що кипіло. Після цього розгніваний імператор відправляє його на каменеломню, що знаходилася на острові Патмос. Він там також не боїться і проповідує Євангеліє. Саме на цьому острові і була написана книга Апокаліпсис, що вважається пророчою та розповідає всім нам, що чекає людство в кінці світу.

До влади приходить імператор Нерва та відпускає святого апостола до Єфесу, де той знову проповідує Слово Боже. Це один апостол, що помер своєю смертю в старості. Він заповідав викопати хрестообразну могилу, куди сам ліг ще живим, наказав своїм знайомим закопати його. Усі плакали, прощалися з ним, але виконали його прохання. Коли пізніше викопали Іоанна Богослова, то тіла його не знайшли. Після його кончини з могили кожного року виходив тонким покриттям на землі прах (пил), що зцілював людей від різних хвороб.

Святий Іоанн прожив більше ста років на землі. Він названий Богословом, бо найбільше розкрив вчення про Божество Сина Божого і Духа Святого, оскільки в Церкві з’явилися єретики, що відкидали їх Божество. Саме тому він і написав Євангеліє, де послідовно і більш конкретно розповідає про життя і бесіди Спасителя.

Передання нам розповідає, що коли святий апостол був стареньким і вже не міг ходити, проповідувати, керувати Церквами, то постійно говорив: “Діти, любіть один одного!” Він завжди говорив, що хто виконає заповідь любові, той виконає усі заповіді; хто не любить, той не пізнав Бога; хто не любить брата свого, той у темряві. Ці повчання є актуальними у всі часи, а особливо – нині, коли люди переповнені ненавистю один до одного, коли люди вбивають, коли люди стараються відомстити. Усі, хто немає любові у своєму серці, за вченням апостола, перебувають у темряві.

Слова Іоанна Богослова “Любіть один одного” мають бути дороговказом нам у всіх стосунках між людьми та прикладом для наслідування, тому що через любов ми зможемо уподібнитися Христу, який є Любов. Амінь.

Ієромонах Іоанн (Контура),

настоятель Різдва-Богородичного храму с. Бузаки

(Михнівський благочинний округ) 

Вас може зацікавити

29 квітня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Молитва – це преображення душі

Редактор Головний

Для чого ми живемо?

Редактор Головний