15.6 C
Lutsk
П’ятниця, 7 Жовтень, 2022
Публікації

«Переходом на новий стиль вони не зупиняться…»: Історія з життя Блаженнішого Митрополита Онуфрія

Архімандрит Аліпій (Світличний)

Джерело 

Ця історія сталася у середині 1990-х років під час паломницької поїздки святинями Середземномор’я, коли Митрополит Онуфрій (тоді ще архієпископ Чернівецький та Буковинський) був керівником паломницької групи. Разом з ним подорожувало ще три архієреї.

У Фессалоніки наше судно з 500 паломниками повинно було зайти рано вранці. Входили у важливий для міста день – святкували за новим стилем пам’ять святителя Григорія (Палами). Керівництву рейсу вдалося домовитися з Фессалонікійською митрополією про можливість співслужили всьому духовенству, що подорожувало, разом із місцевими ієреями та митрополитами.

Для всіх це була дуже радісна новина. Священники носилися судном у пошуках прасок, щоб попрасувати свої облачення. Активно вичитували правила до Святого Причастя. Сповідалися у духівників. А владика Онуфрій, єпископи Сергій, Феодор та Аліпій у всій цій суєті поводили себе підозріло відсторонено.

Я вирішив з’ясувати, що відбувається. І дізнався від архієпископа Онуфрія, що співслужити вони… не збираються. Це мене вразило. Але ще більше я був здивований тим, що владики одноголосно не захотіли служити з тієї причини, що служба буде звершуватися за новими календарем!

Владика Онуфрій, поглядаючи на морські хвилі, спокійно та лагідно пояснив мені, що він і його співбрати-архіпастирі раді поклонитися всім святиням, але в Церкві слід триматися всього свято.

Я заперечив:

— Але ж календар – це така дрібниця! Головне – що православна літургія, що єдиним духом, єдиним серцем!..

Церква не повинна змінюватися і нічого у себе змінюватися. Бо тоді вона не буде повязаною з вічністю

— Отець Аліпій, ми нікого не відмовляємо від служби. Служіть, хто хоче. Але ми не будемо. Тому що вважаємо, що Церква не повинна змінюватися і нічого у себе змінювати. Бо тоді вона не буде пов’язана з вічністю. Якщо у ній щось кардинально міняється, значить, це перша ознака, що вона відходить від Істини.

На мої заперечення, що в Церкві за тисячоліття відбулося багато змін, владика все так же спокійно, не відриваючи погляду від горизонту, сказав, що якщо що і змінилося в житті Церкві, то у віках це було мало помітним та природнім, а не відбувалося свідомо, щоб догодити світу.

А потім додав те, що я дуже добре запам’ятав:

— Перехід на новий стиль календаря здається легким відступом від традиції. Але він говорить про те, що люди, які пішли на це, не зупиняться. Прийде час (дай, Боже, нам цього не побачити!), коли вони так же легко відступлять від Церкви заради зовнішнього світу…

***

Я згадую цей епізод і все так же ясно бачу нашого авву Онуфрія на палубі теплоходу – світлого, доброго і непохитного, а навколо – нестійке море. Так і хочеться добавити: море пристрастей.

На жаль, схоже, що деякі ієрархи грецьких Церков поспішили зійти з корабля вічності раніше…

На жаль, але владика Онуфрій мав рацію.

Блаженний той, хто залишиться поряд з Блаженнішим Митрополитом Київським та всієї України Онуфрієм на священному човні спасіння!

Архімандрит Аліпій (Світличний)

13 листопада 2019 р.

Переклад з рос. Любові Максимчук

Вас може зацікавити

Таїнство Причастя у питаннях та відповідях

Редактор Головний

12 липня – пам’ять нашого сучасника прп. Паїсія Святогорця

Редактор Головний

Сьогодні Церква вшановує пам’ять святителя Іоанна Златоуста

Редактор Головний