11.1 C
Lutsk
Неділя, 27 Вересень, 2020
Проповіді

Пасхальне послання архієпископа Нафанаїла

Небеса убо достойно да веселятся,
земля же да радуется, да празднует же мир,
видимый же весь и невидимый:
Христос бо воста, веселие вечное.

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Такою піднесеною молитвою та славослів’ям ми разом із Церквою Христовою прославляємо Світле Христове Воскресіння.

Цього року на Пасху Христову ми переживаємо складне випробування, що пов’язане з коронавірусом. Пасхальна радість є вищою за все, але обминути мовчанням цю хворобу, на жаль, неможливо. Як реагувати, як боротися з попущеною епідемією? У ці дні хотілося б коротко зупинитися та викласти святоотцівське бачення всіх спокус.

Святитель Миколай Сербський у своєму слові на Пасху говорить: «Перемога Христова є єдиною перемогою, радіти якій можуть усі люди. Усяка інша перемога на землі є розділеною та розділяє людей. Коли один цар земний отримує перемогу над іншим царем, один з них радіє, а інший скорбить. Тільки Христова перемога наповнює всі людські серця повнотою радості. Воскресінням Своїм Господь переміг двох злійших ворогів людського життя та людської гідності – смерть та гріх. Своєю силою Христос зруйнував пекло, Своєю силою прославив тіло Своє та дістав з гробу. Своєю власною силою, нероздільною із силою Бога Отця та Духа Святого. Його Воскресіння є істинною подією і водночас пророцтвом та образом нашого воскресіння, «ибо вострубит, и мертвые воскреснут нетленными» (1Кор. 15.52).

Хтось запитає: «Як же говорять, що Воскреслий Господь переміг смерть, адже люди все ще помирають?» Але для нас, тих, хто помирає у Христі, смерть є народженням у нове життя та поверненням в Землю свою. Тому славний апостол Павел каже: «Для меня жизнь – Христос, и смерть – приобретение» (Филп. 1.21).

Хтось також може запитати: «Як же говорять, що Воскреслий Господь переміг гріх, адже люди все ще грішать?» Воістину Господь переміг гріх. Він став ліками від гріха. Заражений гріхом може вилікуватися тільки Христом. Хто не бажає грішити, може здійснити таке своє бажання. Але тільки з допомогою Христовою. Коли люди знайшли ліки від віспи, вони говорили: «Ми перемогли цю хворобу!»

Знайти ліки від певної хвороби означає перемогти її. Христос дав людям ліки від усіх хвороб, тобто від гріха, з якого народжуються всі інші хвороби та страждання людські – і душевні, і тілесні. Ці ліки – Він Сам, Воскреслий Живий Господь. Він є єдиним та тільки одним надійним засобом від гріха. Якщо люди і до нині грішать та гинуть у гріхах, це не означає, що нібито Христос не переміг гріх. Це значить тільки те, що ці люди не споживають єдиних Ліків від своєї смертельної хвороби; значить, що Христос, як Ліки, ще недостатньо їм відомий, або, якщо і відомий, то вони все таки з якихось причин не приймають Його.

Знаючи немочі нашого єства, Господь наш Іісус Христос повелів вірним приймати Його як їжу та пиття під видимим виглядом хліба та вина. Це зробив Чоловіколюбець через свою безмежну любов до людей.

Грішні живляться гріхом, і від гріха життя у них поступово зникає. Ті, що приймають Тіло і Кров Воскреслого Христа, воістину живляться життям, і життя у них все більше зростає, а смерть вмирає. А чим більше зростає життя, тим огиднішим стає гріх.

Кого Воскреслий Господь звільнив Своєю перемогою над гріхом та смертю? Свою перемогу Він присвятив кожній людині, незалежно від усіх відмінностей, які люди проводять між собою.

Усім, хто приймає та засвоює цю перемогу, Він обіцяв життя вічне та насліддя у Царстві Небесному. Христос нікому не нав’язує Своєї перемоги. Як у раю людина зробила вільний вибір, взявши з рук сатани загибель, смерть та гріх, так і зараз вона повинна вільно вибрати, чи взяти життя та спасіння з рук Бога-Переможця» (Святитель Миколай Сербський (Велимирович) “Світле Христове Воскресення. Пасха”).

Наведені богонатхненні слова великого святителя Миколая Сербського дають відповідь на багато питань, які виникають у розумах та душах сучасних християн, що переживають і радість за Воскреслого Христа, і скорботу, пов’язану з великим випробуванням, яке прийшло через епідемію коронавірусу.

Наша праця, дорогі отці, брати та сестри, полягає у тому, щоб засвоїти той дар, який приніс Воскреслий Христос і Бог наш.

Знову і знову вітаю всіх з Всепереможним святом Світлим Христовим Воскресінням!

ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

З архіпастирським благословенням
АРХІЄПИСКОП
ВОЛИНСЬКИЙ І ЛУЦЬКИЙ

+НАФАНАЇЛ

Пасха Христова, 2020-ий рік
м. Луцьк

Вас може зацікавити

Кожній людині, подібно трирічній Богородиці, на шляху до Бога потрібно пройти багато сходинок, аби здолати свої гріховні негаразди

Редактор Головний

Любов до Бога та ближнього – дві заповіді, які становлять основу життя

Редактор Головний

Предстоятель — про єдиний шлях до духовної досконалості. ВІДЕО

Редактор Головний