У 1964 році Православна Церква за кордоном ухвалила прославити отця Іоанна Кронштадтського.
Дата була призначена — 19 жовтня за старим стилем, 1 листопада — за новим.
Тоді я жив у Сан-Франциско, де архієреєм служив владика Іоанн (Максимович). Настав урочистий день — опівночі в неділю. Але, на наш жах, на святковому всеношному — майже нікого з парафіян! Стояло кілька стареньких, хтось шепотівся позаду — від сили десятеро людей. Служба закінчилась, і ми розійшлися по домівках.
І ось серед ночі до нашої крамниці вбігає шістнадцятирічний хлопець Павлик і каже:— «Владико Іоанне, владика Іоанн пішов на бал!»
Я обурився:— «Що ти таке кажеш?! Владика Іоанн — чудотворець, аскет, який ночами не спав і молився без упину — і раптом на бал?»
Виявилось ось що. В Америці 1 листопада святкують День усіх святих, а напередодні — Halloween, коли, за повір’ям, нечиста сила «торжествує». Діти вдягаються у костюми бісів, відьом, привидів, ходять від дому до дому, просячи солодощі. Якщо не даси — можуть щось нашкодити.
Для дорослих улаштовують костюмовані бали.
І ось наші емігранти, теж пішли на такий бал…
Коли владика Іоанн про це дізнався, взяв свій посох і сказав Павликові:— «Вези мене на бал!»— «Владико святий, ти що?»— «Вези мене негайно!»
Приїхали до центру, дізналися, на якому поверсі відбувається бал. Владика розчинив двері — а там музика, танці, оркестр…
Музика стихла. Владика в повному мовчанні обвів зал поглядом і повільно пішов між парами з посохом у руці. Не сказав ані слова — й не треба було: один його погляд вражав совість кожного. Люди блідли, опускали очі, ховалися під столи.
Наступного дня церква була повна — від стін до стін.
І що найдивніше — отець Іоанн Кронштадтський був прославлений саме тієї ночі, коли у світі святкують «бісівщину» Хелловіну.
Немов Бог послав святого Іоанна Америці — як захисника від темряви.
Опубліковано за спогадами ігумена Германа (Подмошенського)
