Священний Синод висловив позицію щодо заяви Патріарха Константинопольського Варфоломія відносно статусу Української Православної Церкви. Члени Синоду констатували, що така заява є загрозою для збереження релігійного миру в Україні й поглиблює кризу у світовому Православ’ї. Синод вкотре наголосив, що дії Константинопольського Патріархату з легалізації українських розкольників та намагання видати їх за канонічну Церкву є незаконними та антиканонічними. Саме Українська Православна Церква веде свою спадкоємність від Київської Митрополії, що була створена в 988 році. В той час як «УАПЦ» і «УПЦ КП», на базі яких постала «ПЦУ», є новоствореними структурами, які відкололися від Української Православної Церкви.
У зв’язку з цим, Священний Синод зазначив, що Константинопольський Патріарх не має жодних підстав робити будь-які заяви щодо Предстоятеля Української Православної Церкви. Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій ніколи не перебував в юрисдикції Константинопольського Патріархату, а тому рішення цієї Церкви щодо нього не мають жодних канонічних підстав. Блаженніший Митрополит Онуфрій жодним законним церковним судом не відсторонювався від керування Київською Митрополією і Українською Православною Церквою, а відтак немає жодних підстав говорити про те, що він втратив свої повноваження як канонічно обраний та інтронізований Митрополит Київський і всієї України.
На переконання членів Синоду, намагання Патріарха Варфоломія диктувати свою волю іншим Помісним Церквам не відповідає православній екклезіології. А його амбіції, антицерковні дії та їхні наслідки потребують обговорення та принципової оцінки на всеправославному рівні.