-0.6 C
Lutsk
Неділя, 4 Грудень, 2022
Основи православ'я Публікації

«Чому ж ти не молився? – Та на Бога образився». Що робити, якщо ми отримали не те, що хотіли

Зараз ви мене спитаєте: «Але як же дізнатися, коли варто виявити завзятість і продовжувати йти вперед, а коли – навпаки, зупинитися, дати задній хід?» Тут не обійтися без однієї дуже потрібної риси. Це – розсудливість. А як її здобути? Молитися Богові. «Господи, просвіти мене! Які з моїх бажань дійсно необхідно здійснити? Чого домагатися щоб то не було? А до чого, навпаки, перестати прагнути, залишаючи усе як є?» Є така фраза – прийняти як даність. Просто прийми це як даність. Бувають ситуації, коли змінити нічого не можна. Наприклад, у мого друга народився син із синдромом Дауна. У такому випадку безглуздо просити Бога про те, щоб дитина видужала. Залишається просто прийняти це як даність. А молитися тоді про що? Наприклад, про те, щоб Господь послав терпіння і допоміг батькам полюбити цього малюка.

А коли чоловік прикутий інсультом до ліжка? Час минає, а одужання не настає, хоч дружина і старається щосили. І тут залишається прийняти це як даність. Але в усіх таких випадках Господь безумовно чує наші молитви. Головне, щоб молитва не була абсурдною, безглуздою: вона просто не буде виконана, а ти тільки засмутишся. Та ще почнеш звинувачувати Бога в тому, що Він не бажає нічого для тебе зробити. Як днями одна людина сказала мені:

– Я з Пасхи не молилася.

– Чому?

– Та на Бога образилася.

– Що ж сталося?

– Ну, я просила Його, просила, а Він мені послав зовсім не це, а інше.

Мені сподобалося, що в цієї людини живі стосунки з Богом. І я сказав їй:

– А ти не думала про те, що це твоє бажання – просто тобі не на благо? Навіщо ж у такому разі наполягати?

Нам подобається красива картинка, яку ми малюємо у своїй уяві. Але це – лише вітрина, нехай блискуча і приваблива. Дуже яскравий приклад – шлюб. Ось вже де вітрина сяє ну просто казковими вогнями! Проте минає час після весілля, і починається: «У мене що, очей не було? Як я могла вийти за нього заміж? Невже ніхто не міг мене попередити?..» Попередити про що? Тепер ви разом підете в рай – візьміться за руки і підете. З усіма вашими стражданнями.

Спочатку треба навчитися радіти

Я дивлюся, більшість у цьому залі – жінки. Де ж ваші чоловіки? Вдома сидять або ви вже відправили їх на той світ? Більшість сміється – ну, зрозуміло, сміються ті, хто відправив. «Бог почув мої молитви! Нарешті вдома тиша! Покійний чоловічок мені життя не давав, ну а тепер, коли його немає, так у нас тихо і спокійно».

Отже, повертаючись на початок нашої розмови, – треба постаратися для того, щоб Господь почув наші молитви.

А от другий секрет. Я його сам доки не застосовував, але розповісти можу.

Якщо просиш Господа про щось, пам’ятай, що Він дасть тобі це тільки тоді, коли в тебе не буде проблем ні з Ним, ні із собою. А ми завжди діємо рівно навпаки.

«Господи, – просимо ми, – прошу Тебе, допоможи мені поступити в університет! Якщо я поступлю, то буду таким щасливим!» Це велика помилка – так думати. Чи: «Господи, пішли мені хорошу дружину, і я завжди буду радісним і веселим». Ні! Усе має бути рівно навпаки. Спочатку треба навчитися радіти, і тоді до тебе як магнітом притягне хорошу людину – чоловіка чи дружину. Отже спершу – гармонія з Богом і самим собою, і тільки потім – «друга половинка».

Я розумію, що мої слова зараз звучать дивно. Ніби вам радять спочатку перестати хотіти їсти і тільки потім сісти за стіл. А як можна їсти, коли нічого вже в рот не лізе? Дійсно! Тому люди і просять: «Господи, ну дай же мені нарешті, що я хочу – і я посміхатимуся, сміятимуся, радітиму!» А Бог у відповідь: «Ні, Я хочу побачити, як ти смієшся до того як отримаєш те, що просиш. Побачу – і дам тобі. Коли твої руки перестануть трястися від страху і хвилювання – тоді подарую тобі дорогий сервіз. А спочатку – руки. Вони мають бути спокійними, як у фотографа, що робить знімок». Розумієте?

Не чекай, поки зміняться обставини

От приклад. Молоді люди знайомляться, починають зустрічатися, але оскільки вони ще не навчилися жити в ладу самі із собою – що вони роблять? Один сподівається виключно на іншого. Щоб інший робив його щасливим. І чим усе закінчується? Суцільним кошмаром для цього іншого. З нього випивають усю кров. А потім пишуть мені у фейсбуці:

– Отче, ми розлучилися, бо він не витримав.

– Отче, ми розлучилися, бо я писала йому по сто СМС на день, а він мені – від сили два. Але мені хотілося, щоб він мені більше писав!

Чому їй хотілося більше? Чому людині так погано із самою собою, що вона неодмінно хоче отримати щось від іншого? «Мені треба від тебе це і це, я повинен контролювати кожен твій крок, щоб відчувати упевненість, якої в мене немає». Те, що я зараз вам говорю, звучить, ймовірно, дивно з вуст священика – занадто сучасно і навіть якось не по-християнськи, адже подібних слів у Священному Писанні немає. Дійсно, хіба в Євангелії можна зустріти подібне? Згадаємо, проте, слова Христові: «Шукайте ж спершу Царства Божого і правди Його, і все це додасться вам» (Мф. 6:33). Тобто в першу чергу треба відчути Бога і Його мир, щоб увійти до гармонії із самим собою. Тоді прийде і друге. Хіба не так?

Не чекай, поки зміняться зовнішні обставини твого життя. Зміни себе. Кому не хочеться узяти в дружини веселу, радісну і щасливу дівчину із спокійним, рівним характером? Якщо ти знайшла Царство Боже у своєму серці, то легко знайдеш собі і принца, і короля. Але якщо внутрішні проблеми не вирішені, людина змучить того, хто буде поруч. І сама мучитиметься. Тому будьте вкрай обережні у своїх проханнях. Хочеш, щоб у тебе народилася дитина? Як це – народилася? Хочеш просто народити, і усе? А виховати – зможеш? Годувати її, купати, читати на ніч казку, дати мудру пораду, допомогти прийняти потрібне рішення – ти зможеш усе це? Народити – недостатньо. Головне – здобути духовне і душевне здоров’я, і в такому випадку, з дітьми або без дітей, ти будеш чудовою людиною, що відбулася, бо зрозумієш: раз Бог так влаштував, усе в тебе прекрасно.

Усе наше життя – хибне тлумачення

Дуже важливо, як людина тлумачить те, що з нею відбувається. Слово «тлумачення» часто зустрічається в богословських текстах, і не випадково. Головне – не що відбувається в нашому житті, а як ми це тлумачимо, як сприймаємо те, що сталося. Це дуже тонкий момент – як людина тлумачить те, що відбувається. Щось трапляється, і починаєш думати: «Напевно, я чимось провинився, от Бог мене і карає. Я – поганий, і тому Він ніколи мені не допоможе». Що це? Тлумачення. Те, як ми тлумачимо те, що сталося. І в 99% випадків це тлумачення невірне. Тобто майже усе, що ми думаємо про Бога і чого чекаємо від Нього – абсолютно невірно.

Правильне тлумачення – знаєте, яке? «Господь хоче мене дещо навчити. Він допомагає мені рухатися вперед, щоб стати кращим».

Бог любить тебе, любить таким, яким ти є. Він нікого не ненавидить. А ти думаєш, що ненавидить. Знаєш, якби ти запитав у Нього безпосередньо, чому з тобою сталося те чи інше, Він би сказав у відповідь: «Бо Я люблю тебе. Я хочу, щоб ти став вільною людиною. Тому Я послав тобі таку скорботу». – «Де ж Твоя любов? Ти забрав у мене чоловіка!» – «Так, забрав. А пам’ятаєш, ти написала якось у своєму щоденнику, що без чоловіка твоє життя не має сенсу? Що ти без нього – ніщо, порожнє місце? Що ним одним ти живеш, дихаєш і існуєш? Але це – величезна помилка, величезна брехня, яка жила в твоєму серці. І Я забрав у тебе чоловіка з раком у термінальній стадії, щоб ти усвідомила свою цінність як особи, яка може існувати самостійно і при цьому бути прекрасною. Тільки так ти могла звільнитися від прихильності до свого чоловіка».

Але ми майже ніколи нічого цього не розуміємо, починаючи тут же звинувачувати Бога, який Він поганий Що це? Тлумачення. Хибне тлумачення. Усе наше життя – хибне тлумачення. Ми все бачимо не так, як є – криво і навиворіт.

Джерело 

Читати також: Архім. Андрій (Конанос) пояснює, чому багато хто не насолоджується своїм шлюбом

Вас може зацікавити

Преподобний Паїсій Святогорець: про те, чому потрібно економити гроші

Редактор Головний

Як краще послужити Богу – ченцем, священником або простим мирянином?

Редактор Головний

Церква вшановує кончину преподобного Сергія Радонезького

Редактор Головний