Глас 5. |
![]() Посту немає.
|
Обрізання Господа і Спаса нашого Іісуса Христа.
Свт. Василія
Великого, архієп. Кесарії Каппадокійської (379).
Мч. Василія Анкірського (бл. 362). Св. Еміїии, матері свт. Василія
Великого (IV). Свт. Афанасія Полтавського і Мгарського, чудотворця (1801)
Прмч. Єремії (1918). Сщмчч. Платона
, єп. Ревельського, і з ним Михаїла
та Миколая
пресвітерів (1919). Cщмчч. Олександра
, архієп. Самарського, і з ним Іоанна
, Олександра
, Іоанна
, Олександра
, В’ячеслава
, Василія
таЯкова
пресвітерів (1938).
Євангельські Читання
Утр. – Ін., 36 зач., X, 9-16. Літ. – Неділі перед Богоявленням: 2 Тим., 298 зач., IV, 5-8. Мк., 1 зач., I, 1-8. Обрезання: Кол., 254 зач., II, 8-12. Лк., 6 зач., II, 20-21, 40-52. Свт. Євр., 318 зач., VII, 26 – VIII, 2. Лк., 24 зач., VI, 17-23.
Літургія св. Василія Великого.
Звершується молебний чин на початок Нового року.
Святитель Феофан Затворник. Думки на кожен день року
Оскільки новий рік є початком днів року, то в день цей належить набрати в душу таких помислів, почуттів та настроїв, які могли би, як і годиться християнину, заправляти всім порядком справ його протягом року.
Це ми тоді ж відразу знайдемо, як тільки візьмемо у думку, що є новий рік і в духовному житті. У духовному житті новий рік є, коли хтось з тих, хто живе у незадоволенні, починає ревно працювати та думати про спасіння і догоджання Богу: бо коли хто зважується на це, тоді й у нього всередині та зовні все перелаштовується заново та на новий лад, – старе відходить і все буває по-новому.
Якщо у тебе є це, – понови; а якщо немає – відтвори – і буде у тебе новий рік. Для цього ж підійде і гідне святкування обрізання Господнього та пам’яті св. Василія Великого. Сутність сказаного про зміни полягає у тому, що людина починає з цього моменту жити лише для Бога задля свого спасіння, тоді як перед тим жила лише для себе, готуючи себе на загибель.
Тут покидає вона попередні звички, всі утіхи та все, у чому знаходила задоволення; відсікає пристрасті та похотні настрої та сприймає справи строгого самовідречення. А такі зміни точно є тим, чим за Апостолом має бути обрізання серця, про яке нагадує та до якого зобов’язує нас святкування обрізання Господнього, і прикладом якого є св. Василій Великий.
Так усі предмети, які тісняться у свідомості, в Новий рік сходяться у одному – це внутрішнє оновлення наше через обрізання серця. Якщо благословить Господь кому налаштуватися у новий рік саме таким чином, тобто не тільки подумати так, а й у житті це все запровадити, той найдосконалішим чином відсвяткує по-християнськи Новий рік та приготується до християнського проведення всього року. Наступного року йому треба буде тільки поновити та оживити все те, що було сприйняте нині.