8.5 C
Lutsk
П’ятниця, 29 Березень, 2024
Волинська єпархія Всі новини

З нагоди 225-річного ювілею ВДС презентували другий випуск церковно-історичного збірника

Цього року виповнилося 225 років з часу заснування Волинської духовної семінарії. За свою історію ця духовна школа підготувала і випустила цілу плеяду пастирів та науковців, які присвятили своє життя служінню Богу, Православній Церкві та своєму народу.

І тому творче вивчення історії Української, загалом, Вселенської Православної Церкви, частиною якою є й історія Православ’я на Волині та історія волинської духовної школи є одним із пріоритетів наукової роботи у ВДС.

І 28 грудня у стінах цього богословського навчального закладу відбулася, з благословення архієпископа Волинського і Луцького Нафанаїла, презентація вже другого випуску «Церковно-історичного збірника Волинської духовної семінарії». До нього увійшло майже двадцять наукових публікацій, авторами яких є науковці не лише України, але й Польщі та Росії.

Відповідальними редакторами збірки є проректор ВДС з наукової роботи протоієрей Олександр Федчук та проректор ВДС з навчальної роботи архімандрит Феофан (Кирилюк), роботи яких також увійшли до збірки.

Як зауважив проректор ВДС з наукової роботи протоієрей Олександр Федчук, якщо раніше церковно-історичні збірки у ВДС видавалися як матеріали науково-практичних конференцій, то обидва випуски «Церковно-історичного збірника Волинської духовної семінарії» являють собою збірку статей та публікацій історичних джерел.

Серед авторів даної збірки – доволі відомі вчені, зокрема, православний церковний історик з Польської Православної Церкви професор Білостоцького університету Антоній Миронович. Для даної збірки цей науковець підготував історичну статтю «Ставлення Сигизмунда Августа до Православної Церкви у світлі правових актів».

Доволі цікавою й актуальною є стаття доктора історичних наук ПСТГУ Андрія Кострюкова «Між Москвою і Фанаром. Руський Західноєвропейський екзархат в 1960-1980 рр.» А професор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв (Київ) Дмитро Вєдєнєєв та історик-любитель В’ячеслав Вєдєнєєв підготували матеріал-розслідування “Обставини загибелі єпископа Теодора Ромжі: медичний та кримінологічний аспекти».

Про єпископа Теодора Ромжу з Закарпаття відомо, що цей уніатський ієрарх у 40-ві рр. минулого століття був активним учасником руху за воз’єднання греко-католиків Закарпаття з Православною Церквою і загинув при доволі загадкових обставинах.

Оскільки цей церковно-історичний збірник приурочений до 225-ї річниці ВДС, то, звісно, до нього увійшли і матеріали з історії цієї духовної школи. Так, проректор ВДС з наукової роботи протоієрей Олександр Федчук присвятив свою статтю «До питання перебування в Кременці Холмської духовної семінарії (1918-1921 роки» доволі цікавому і малодослідженому періоду історії ВДС – перенесенню осередку цієї духовної школи з Житомира, захопленого більшовиками до Кременця, де, через лихоліття Першої Світової війни опинилася врешті і Холмська духовна семінарія. Цікавим фактом є те, що певний період ці дві духовні школи у Кременці в 1918-1921 рр. діяли паралельно, після чого відбулося фактичне злиття Холмської духовної школи із Волинською духовною семінарією.

Підготував отець Олександр й публікацію історичного джерела – «Неоунійний рух на Волині в середині 1920-х років (за рапортами священника Гавриїла Коробчука).

Своєю чергою, проректор ВДС з навчальної роботи архімандрит Феофан (Кирилюк) приділив увагу такій темі як місіонерство. «Місіонерські з’їзди і курси Волинської єпархії на початку ХХ століття”, – таку назву має його стаття, з якої можна багато дізнатися про обставини навернення до Православ’я тих чехів, які на межі ХІХ-ХХ стт. оселилися на Волині, а також про захист Православ’я в царині протидії поширенню серед волинян лжевчення штундистів.

А неодмінний і багаторічний учасник науково-практичних конференцій, організованих ВДС та любитель церковної історії Генадій Гулько віднайшов та опублікував унікальний історичний матеріал – «Опис моєї подорожі та служіння, починаючи з 1859 р. по 1 серпня 1874 р.», що являє собою спогади ігумена Почаївської лаври Антонія. Життя і служіння цього священнослужителя є доволі цікавим, зокрема, свого часу він ніс служіння у православній місії в Ірані, де навіть вивчив місцеву мову фарсі. Своє життя цей церковний діяч завершив як раз на теренах історичної Волині в якості намісника Свято-Успенської Почаївської лаври (1887 – поч. 90-х рр. ХІХ ст.), а до того він був і намісником також волинського Загорівського Різдво-Богородичного монастиря. До слова, життя і діяльність ігумена Антонія (прізвища його на жаль не зберегла історія) ще чекає на ретельне дослідження.

Як зауважив, підсумовуючи презентацію збірки, ректор ВДС архімандрит Євменій (Михалевський), вивчення церковної історії є доволі важливим елементом у богословському житті сучасної Православної Церкви.

«Історія нашої Церкви, нашого рідного краю є дуже важливою. І хочеться, щоби ви, дорогі студенти цікавилися цими речами, і ті з вас, хто має відповідний талант і хист до церковної історії, повинні його розвивати», – наголосив отець Євменій.

Він також подякував усім тим, хто долучився до укладання збірника та побажав Божого благословення на подальшу наукову працю.

Костянтин Олексюк

Вас може зацікавити

Церква святкує День Святого Духа

Редактор Головний

Православні волиняни просять Президента захистити їхні права

Редактор Головний

14 травня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний